НАМЕНА
Комплет за тестирање гонореје (метода колоидног злата) је брзи хроматографски имуноесеј за квалитативно откривање Неиссериа гоноррхоеае у узорцима бриса грлића материце код жена и брисева уретре код мушкараца како би се помогло у дијагнози инфекције гонореје.
Гонореја је полно преносива болест коју изазива бактерија Неиссериа гоноррхоеае. Гонореја је једна од најчешћих заразних бактеријских болести и најчешће се преноси током полних односа, укључујући вагинални, орални и анални секс. Узрочник може инфицирати грло, изазивајући јаку бол у грлу. Може инфицирати анус и ректум, изазивајући стање које се зове проктитис. Код жена може инфицирати вагину, изазивајући иритацију дренажом (вагинитис). Инфекција уретре може изазвати уретритис са печењем, болним мокрењем и пражњењем. Када жене имају симптоме, често примећују вагинални исцједак, повећану учесталост мокрења и нелагодност у мокрењу. Ширење организма на јајоводе и абдомен може изазвати јак бол у доњем делу стомака и грозницу. Просечна инкубација за гонореју је отприлике 2 до 5 дана након сексуалног контакта са зараженим партнером. Међутим, симптоми се могу појавити већ након 2 недеље. Прелиминарна дијагноза гонореје може се поставити у време прегледа1 код жена, гонореја је чест узрок инфламаторне болести карлице (ПИД). ПИД може довести до унутрашњих апсцеса и дуготрајног, хроничног бола у карлици. ПИД може оштетити јајоводе довољно да изазове неплодност или повећа ризик од ванматеричне трудноће.
Дозволите да тест, реагенси, узорак бриса и/или контроле достигну собну температуру (15-30℃) пре тестирања.
1. Уклоните тест касету из заптивне кесице и употребите је што је пре могуће. Најбољи резултат ће се добити ако се тест изврши одмах након отварања кесице од фолије.
2. Екстрахујте антиген гонореје према типу узорка.
3. Држите боцу реагенса 1 вертикално и додајте 8 капи реагенса 1 (приближно 320 ул) у епрувету за екстракцију. Реагенс 1 је безбојан. Одмах убаците брис, стисните дно епрувете и окрените брис 15 пута. Пустите да одстоји 2 минута.
4. Држите боцу реагенса 2 вертикално, додајте 5 капи реагенса 2 (приближно 200 ул) у епрувету за екстракцију. Решење би постало мутно. Стисните боцу са епруветом и окрените брис 15 пута док раствор не постане бистар са благо зеленом или плавом нијансом. Ако је брис крвав, боја ће постати жута или смеђа. Пустите да одстоји 1 минут.
5. Притисните штапић уз бочну страну епрувете и извуците брис док стискате епрувету. Држите што више течности у цеви. Поставите врх капаљке на врх цеви за екстракцију.
6. Поставите тест касету на чисту и равну површину. Додајте 3 пуне капи екстрахованог раствора (приближно 100ул) у бунар за узорке на тест касети, а затим покрените тајмер. Избегавајте хватање ваздушних мехурића у бунар за узорак.
7. Сачекајте да се појави боја. Прочитајте резултат на 10 минута; Резултати очитани након 30 минута сматрају се неважећим.
Спецификација:1Т/кутија, 20Т/кутија, 25Т/кутија, 50Т/кутија,,100 Т/кутија
1. НЕГАТИВНО:
Једна обојена линија појављује се у региону контролне линије (Ц). Ниједна линија се не појављује у региону тест линије (Т). Негативан резултат указује да антиген гонореје није присутан у узорку или је присутан испод нивоа који се може детектовати тестом.
2. ПОЗИТИВНО:
Ако се појаве и линија контроле квалитета Ц и тест линија Т, то указује да је откривена гонореја. Узорке са позитивним резултатима треба потврдити алтернативним методама тестирања и клиничким налазима пре него што се постави дијагноза.
3. НЕВАЖЕЋЕ:
Ако линија контроле квалитета Ц није приказана, резултат теста је неважећи без обзира да ли постоји обојена тестна линија и треба га поново тестирати.
Поновите тест користећи преостали узорак или нови узорак, ако резултати нису јасни.
Ако поновљени тест не да резултат, престаните да користите комплет и контактирајте произвођача.